Kategorie: PARTY PROGRAM / Programme

NOC BOSORIEK - LUCIA

NOC BOSORIEK - LUCIA

15. a 16. december 2017 víkend

LUCIA-STRIDŽIE DNI

Najlepšie party Harley pub Bratislava

Najlepšie party Harley Saloon Bratislava

Už naši prastarí rodičia poznali a užívali širokú škálu zaklínadiel a lektvarov na ochranu proti čiernej mágii. Počas stridžích dní, proti uhranutiu od bosoriek, ale na druhej strane možno aj u samotných bosoriek, pred upálením na hranici, bola u slovanských národov najosvedčenejšia dobrá pálenka.

Preto na tento večer sme pre vás, ako historicky osvedčenú prevenciu počas stridžích dní, pripravili rum

CAPTAIN MORGAN v AKCII 3+1 ZADARMO.

Sme presvedčení, že táto prevencia sa osvedčí tak, ako u našich prarodičov a túto Noc bosoriek čierna mágia vystrčí svoje pazúry len pre vašu čo najlepšiu zábavu.

Víkendoví zaklínači budú naši Dj Šaňo a Dj Woodee a nebude chýbať dámsky a pánsky striptíz vždy o 02:00 hod.

Všetky LUCIE s celou partiou majú vstup ZDARMA.

 

PIATOK 13-teho NOC BOSORIEK Harley Davidson pub Bratislava Vrakuňa

Dni Kataríny, Ondreja, Barbory, Mikuláša a Lucie ľudia kedysi označovali ako stridžie dni. V tieto dni zimného slnovratu s ubúdajúcim denným svetlom pribúda moc nepriaznivých nadprirodzených síl.

Od sviatku svätej Lucie, 13. decembra do Vianoc sa na Slovensku vyrábal ,,luciin stolček“. Bol len z dreva a nesmelo sa v ňom použiť nič kovové. Kto sa naň posadil, mohol uvidieť cez kľúčovú dierku na dverách kostola bosorky.

V podvečer Lucie urob okolo seba pred ohnišťom koleso a poklaď triesky (zbierané od Mikuláša) na oheň. Ako začnú rozhárať sa, tak pomelú sa aj strigy, ktorá na omele, ktorá na lopate, ktorá na vidlách, atď. Posadajú si okolo ohňa a budú sa ohrievať, kým len bude trvať oheň z tých triesok, potom kade prišli, tade ufučia po svojej robote...

Kto strigy lepšie poznať chce, začne si dnes večer robiť stolček, takže do Vianoc každý deň voľačo na ňom zakreše. Ide s tým stolčekom na utiereň, urobí kríž okolo seba a sadne si naň. Všetky strigy sú v kostole a človek na tomto "luciovom stolčeku" sediaci ich pozná všetky. Od tohto večera až do Vianoc chodia po domoch, "Lucky" - do bieleho oblečené ženy so zahalenou tvárou. Pavol Dobšinský

V období stridžích dní sa praktizovala aj ľúbostná mágia a rôzne úkony, ktoré mali chrániť ľudí aj ich statok a úrodu (jedenie cesnaku, okiadzanie kráv dymom a pod.). Deň Lucie - 13. december, pred zavedením gregoriánskeho kalendára považovaný za najkratší deň v roku, bol najnebezpečnejší, pokiaľ šlo o zlé sily, ale bol spojený aj s ľúbostnou mágiou. Na Slovensku Luciu nepokladali za svätú, ale za najväčšiu bosorku, lebo pri jej mučení sa diali zvláštne veci, napr. keď ju hodili do plameňov ako strigu, nezhorela, ale žila ďalej. Ženy sa na ňu preto obracali o pomoc pri rôznych veštbách, aj tých tykajúcich sa svadby.


 


print Formát pre tlač

Komentáre rss


Neboli pridané žiadne komentáre.Kožená bunda Harley-Davidson Bratislava

Obedové menu za 3,6€ Harley klub Bratislava Vrakuňa

Pánsky a dámsky striptíz Harley Davidson pub Bratislava

FOTOALBUM HARLEY SALOON®

Fotogaléria Harley Saloon BratislavaCopyright (c) 2002 - 2013 HARLEY SALOON® | www.harley.sk | All rights reserved. | Slovenské modelky - BestPhoto.sk